O tym co gotuje jesienią, a czego o tej porze roku raczej w kuchni unika. O pasji do… straży, ale i kulinariów opowiada Ela Borowska z Zagórowa.
Jesienna kuchnia Eli to ulubione potrawy z grzybów, takie jak zupa grzybowa, sos grzybowy z pyzami, pierogi. Również cukinia faszerowana i cukinia smażona w panierce no i oczywiście leczo. – Uwielbiam o tej porze roku roznoszący się po domu zapach suszonych grzybków. Tylko wtedy tak wyjątkowo pachnie dom. To też zwiastun zbliżających się Świąt bożego Narodzenia – tłumaczy.
Nasza bohaterka z najbliższymi uwielbia spędzać aktywny czas, a jesień, jak nadmienia, jest idealna do tego.
– W lesie znajdujemy spokój, ciszę i świeże powietrze ponadto z radością napełniamy koszyki pysznymi grzybami. Wojtuś – młodszy syn uczy się rozróżniać jadalne grzyby od niejadalnych oraz pogłębia swoją wiedzę na ich temat np. że niejadalne grzyby nie sprzyjają zdrowiu człowieka, ale mogą je jest leśne zwierzęta i nic im nie jest – mówi Elka.
Zapytana przez nas o ulubione warzywo jesieni, bez zastanowienia odpowiada, że to dynia! Jej służy oczywiście jako przysmak dań w kuchni, a jej dzieciom z kolei do robienia różnych lampionów. – Dynię wykorzystujemy całą… Nawet przepyszne pestki, które suszymy i z przyjemnością dłubiemy w zimowe wieczory. Przyrządzamy w słoiki jako przekąskę w occie oraz uwielbiamy zupę dyniową z grzankami. Z jesienią kojarzą nam się również śliwki i jabłka. One są z kolei doskonałe do ciast i tart. Szczerze mówiąc to uwielbiam jesienną kuchnię za jej kolory. I to one są najlepszą inspiracją dla mnie. Bo jak wiadomo każdy z nas je najpierw oczami. A czego wówczas unikam? Dobre pytanie, zawsze w mojej kuchni unikam potraw, których nie lubią moi chłopcy, chociaż czasami używam sztuczek, aby jednak czegoś spróbowali – powiedziała kończąc.
Zupa dyniowa
Składniki:
– 800 g dyni – waga już pod obraniu,
– 1 większa marchew (około 180 g),
– 1 średnia cebula (około 200 g),
– 1 puszka mleka kokosowego,
– 500 g ziemniaków – waga przed obraniem,
– 4 ząbki czosnku (około 20 g),
– 25 g świeżego imbiru lub łyżeczka imbiru w proszku,
– 3 łyżki masła klarowanego (około 45 g),
– 3 szklanki wody (750 ml),
– zioła i przyprawy: 1 płaska łyżka curry; 1 łyżeczka soli; po pół łyżeczki pieprzu i ostrej papryki; 1/3 płaskiej łyżeczki gałki muszkatołowej.
Wykonanie: Warzywa obrać, położyć w naczyniu żaroodpornym, przyprawić solą, pieprzem, upiec w piekarniku, przygotować bulion, dodać warzywa, przyprawić do smaku, dodać masło oraz mleczko kokosowe. Gotować przez kilka minut. Zblendować.
Ciasto Balladyna
BISZKOPT KAKAOWY
Składniki:
-5 jajek
-0,5 szkl cukru
-szklanka mąki pszennej tortowej
-2 płaskie łyżki kakao
-płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
MASA SEROWA:
– -500ml śmietanki 36%
-500g serka naturalnego homogenizowanego
-3/4 szkl cukru pudru
-150ml wrzątku
-2 łyżki żelatyny
DODATKOWO:
-ok 50szt herbatników kakaowych
-puszka masy kajmakowej ok 500g
-2 galaretki malinowe
-750ml wrzątku
-ok 400g malin (mogą być mrożone).
Sposób przygotowania: Biszkopt przygotowujemy jak zawsze. Masa serowa: Ubijamy schłodzoną w lodówce śmietanę dodajemy do niej serki homogenizowane oraz przyspiekniętą żelatynę lub galaretka. Biszkopt przekrawany na pół. Pierwszą warstwę biszkoptu układamy na formie dolewamy na nią połowę masy serowej na niej układamy biszkopty smarujemy masą kajmakową układamy kolejną warstwę biszkoptów wylewamy pozostałą masę serową przykrywamy biszkoptem układamy malinki zalewamy galaretką.
Sałatka z serem pleśniowym i granatem
Składniki:
– sałata lodowa lub mix sałat,
– ser pleśniowy camembert,
– gruszka,
– czerwona cebula,
– granat.
– sos sałatkowy.
Tarta z grzybami leśnymi
Składniki:
– 250g mąki
– szczypta soli,
-180g masło,
– 4 jajka,
– 350 g grzybów leśnych,
– cebula
– 2 ząbki czosnku,
-100g boczek wędzony,
-pieprz,
-natka pietruszki,
– 200 ml śmietana 18%,
– 40 g. parmezan.
Wykonanie: mąkę przesiewamy do miski lub na stolnicę, dodajemy szczyptę soli i zimne masło. Siekamy je nożem. Następnie formujemy stożek, w którymi robimy wgłębienie. Wbijamy w nie jajko i zagniatamy ciasto w kulę. Owijamy je folią spożywczą i odkładamy do lodówki na ok. 30 min. Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 190°C. Schłodzonym ciastem wykładamy dno i boki formy. Spód na tartę nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy fasolą. Pieczemy przez 15 min, po czym zdejmujemy obciążenie i wstawiamy na kolejne 13 min.
Składniki na farsz: grzyby oczyszczamy na sucho i odcinamy sczerniałe fragmenty. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w kostkę. Boczek kroimy w cienkie paseczki.
Smażenie farszu: na patelni roztapiamy masło i smażymy na nim cebulę przez ok. 5 min. Do zeszklonej cebuli dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodajemy pokrojony boczek. Smażymy przez ok. 4 min, mieszając, aby zarumienił się z obydwu stron. Na koniec wrzucamy przygotowane grzyby. Smażymy kolejne 5 min. Doprawiamy solą, pieprzem i natką pietruszki. Farsz nakładamy na upieczony spód, posypujemy parmezanem.