W kuchni Edyty Siuby cz. 1
O tym jak gotowanie stało się największą pasją, o kulinarnych inspiracjach i ciekawych pomysłach na gotowanie opowie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowem Edyta Siuba.
Edyta zapytana o to, jaką kuchnię prowadzi, odpowiada, że raczej jest ona tradycyjna, jednak lubi ją unowocześniać. Tutaj inspiracją jest oczywiście internet i rozmaite blogi kulinarne. Jakiś czas temu nasza bohaterka polubiła dietę keto, rezygnując z produktów pszennych, kasz, makaronów, ryżu. – Dobrą alternatywą okazał się wtedy chleb na bazie sera twarogowego. Szybko go polubiliśmy i piekę go po dziś dzień. Jest bardzo dobry i co najważniejsze, stosunkowo szybki w przygotowaniu. Szczerze mówiąc, nie odmawiamy sobie radykalnie czegoś… Jeśli mamy ochotę na spaghetti to oczywiście jemy, a zamiennikiem dla tradycyjnego makaronu jest konjac – inny rodzaj makaronu – tłumaczy Edyta.
Przede wszystkim wspomniany makaron, jest niskokaloryczny i niskowęglowodanowy, co może pomóc w utrzymaniu lub redukcji masy ciała. Ponadto, makaron konjac jest bogaty w błonnik, co sprzyja zdrowiu układu pokarmowego, poprawia trawienie i reguluje poziom cukru we krwi. Zawiera również niektóre minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez.
– Bardzo lubimy też cukinię pod wszelkimi postaciami. Tradycyjne placki ziemniaczane zastąpiliśmy plackami z cukinii. Fajny w kuchni może okazać się również brokuł. Warzywo trochę moim zdaniem niedocenione. Naprawdę dobrze smakuje w postaci frytek z solą, papryką ostrą wymieszane z sezamem czy jako puree lub jako spód do pizzy z dodatkiem sera żółtego, jajek i przypraw. Wspominając też purre do mięs, tutaj może być wykorzystywany także kalafior. Często pojawiają się u nas również sałątki i surówki na bazie znanej wszystkim sałatki greckiej. Jak widać, nie jestem zamknięta tylko i wyłącznie na kuchnię tradycyjną, choć nie ukrywam, również bardzo ją lubię – tłumaczy.
Chleb beż mąki
Składniki:
– 1/2 kg sera białego półtłustego,
– 25dkg siemienia lnianego,
– 10dkg nasion słonecznika,
– 3 jajka,
– 2 szczypty soli,
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Wykonanie: Wszystkie składniki wymieszać do połączenia, następnie zblendować. Przygotowane ciasto jest trochę klejące, należy je przełożyć do małej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, można posypać nasionami. Pięć 1godz w 190 stopniach, góra dół.
Sakiewki schabowe z pieczarkami i serem w boczku
Składniki:
– 6 plastrów schabu,
– 1/2 kg pieczarek,
– 1 cebula,
– 20dkg sera żółtego,
– 3 łyżki majonezu,
– 12 długich plastrów boczku,
– sól, pieprz do smaku.
Wykonanie: Pieczarki czyścimy, kroimy na mniejsze plasterki, przesmażamy z cebulą i doprawiamy solą i pieprzem. Schabowe rozbijamy na cienkie plastry, smarujemy majonezem i przyprawiamy solą i pieprzem. Na to wykładamy łyżkę farszu z pieczarek i posypujemy żółtym serem. Końcówki mięsa zbieramy ku górze tak by powstała sakiewka. Całość owijamy boczkiem. Pieczemy ok 1 godziny w 180 stopniach, piekarnik góra dół
DR.