ile-przerw-nalezy-sie-pracownikowi-podczas-dnia-pracy

Ile przerw należy się pracownikowi podczas dnia pracy?

Wiele osób wie, jak ważna jest przerwa w pracy. Przede wszystkim możemy wtedy odpocząć i nabrać sił na kolejne zadania. Przerwa od zadań jest wliczona w umowę o pracę, a także zawarta w przepisach Kodeksu pracy. Każdy z właścicieli firm powinien więc zapewnić chwile wolnego od zajęć. Ile tak naprawdę powinien wynosić czas na przerwę w trakcje pracy? Czy jest on uzależniony od trybu godzin spędzonych na obowiązkach w czasie zajęć w danej firmie? Czy godziny pracy można rejestrować w nowoczesnych systemach? Warto zapoznać się z poniższym artykułem, w którym pokrótce zostaną przedstawione odpowiedzi na te pytania.

Przerwa w czasie pracy – ile wynosi?

Przerwa pracy, jak zostało już wspomniane powyżej, jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który zatrudnia osobę na dane stanowiska w oparciu o umowę o pracę. Przerwa powyżej sześciu godzin pracy wynosi 15 minut i jest tylko raz w czasie całego dnia spędzonego na danych zajęciach w firmie. Każdy z właścicieli danego przedsiębiorstwa powinien taką przerwę zagwarantować. Jest ona wliczona w czas pracy. Oczywiście dany pracodawca może ją wydłużyć. Natomiast dla osób pracujących poniżej sześciu godzin przerwa 15-minutowa nie obowiązuje. Oznacza także, że dane osoby wykonujące zajęcia trwające 10 czy też 12 godzin będą mieli zagwarantowany czas wolny trwający 15 minut tak samo jak w trybie 8-godzinnym. Właściciel ma prawo również wyznaczyć czas, w którym dana osoba będzie mogła skorzystać z przerwy śniadaniowej.

Dodatkowy czas wolnego, na który zgadza się pracodawca w danej jednostce pracy nie jest zgodnie z przepisami uwzględniany w godziny zajęć. Najczęściej wolny czas tego rodzaju wynosi 60 minut. W tej dodatkowej przerwie dany pracownik może opuścić zakład pracy, w celu załatwienia swoich prywatnych spraw. Przerwa trwająca godzinę jest z reguły bezpłatna, jednak pracodawca może zgodzić się na wynagrodzenie za tę wolną chwilę. Powinno zostać to również uwzględnione w umowie.

Nowoczesne systemy do zarządzania godzinami pracy

Na rynku istnieją systemy, które wspierają rejestracje godzin pracy. Są przydatne w wielu rodzajach wykonywanych zajęć wymagających rejestrowania czasu, na przykład w trakcje realizacji projektów, planowania delegacji. Najistotniejsze jednak jest przestrzeganie prawa pracy, które jasno mówi, że każdy właściciel posiadający zarejestrowaną działalność gospodarczą i zatrudniający przynajmniej jednego pracownika powinien prowadzić ewidencje godzin pracy. Warto pamiętać, że powyżej sześciu godzinnego trybu pracy obowiązuje przerwa 15-minutowa.

Harmonogram czasu pracy – co jest najważniejszeKażdy z właścicieli danej branży powinien uwzględnić ewidencję godzin w dwóch etapach. Mianowicie każdy z pracowników musi zarejestrować czas, kiedy przychodzi do pracy oraz kiedy ją kończy. Harmonogram zajęć online pozwala także zapisywać nadgodziny, spóźnienia, planowane urlopy, wyjazdy służbowe itp.

Programy online uwzględniające ewidencję czasu pracy, posiadają możliwość tworzenia delegacji i przydzielania do nich pracowników. Delegacje online na https://www.inewi.pl/ to system, który zapewnia importowanie oraz tworzenie przejrzystych formularzy wyjazdów służbowych, a także umożliwiający wysyłanie przypomnień o zbliżającym się terminie wyjazdu do danej osoby. Systemy internetowe do rejestrowania czasu można wykorzystać i połączyć z innymi programami księgowymi czy też handlowymi. Są w pełni bezpieczne. Gwarantują synchronizowanie danych na każdym urządzeniu z przeglądarką i dostępem do internetu.

Przerwa w pracy jest ważna i powinna być przez pracodawcę stosowana zgodnie z regulaminem pracy. Do prawidłowego rozliczania godzin w danym przedsiębiorstwie można zastosować nowoczesne oprogramowania wspierające tego rodzaju działania. Pracują one w chmurze internetowej, co pozwala na zalogowanie się do nich również w trybie pracy zdalnej. Warto poznać ten system online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.