W kuchni Aldony Wojtuckiej – Joachimczak
Tym razem o „kuchni z piekarnika” na słodko, jak i również bardziej na słono. O zaletach tego rodzaju kuchni tym razem opowiada Aldona Wojtucka – Joachimczak z Piotrowic.
– Zarówno ja jak i moja rodzina lubimy taki rodzaj kuchni. W dodatku ja jako osoba odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków cenię sobie to, że potraw z piekarnika nie muszę pilnować, mieszać itp. Przygotowuje, wkładam do piekarnika i pozostaje tylko czekać. Ewentualnie w międzyczasie przygotowuje jakąś sałatkę jako dodatek – mówi nam na początku spotkania.
Jak dodaje, w jej domu często królują dania z piekarnika – czyli wszelkiego rodzaju zapiekanki, pizzerinki itp. Zaleta takich dań jest nie tylko wyśmienity smak, ale również szybkość i łatwość wykonania. A to, nie ukrywajmy, w kuchni jest na wagę złota. – Tak naprawdę nie potrzebujemy konkretnego przepisu, możemy sami dobierać i łączyć swoje ulubione składniki. Czy w mojej kuchni coś zmieniło się od naszego ostatniego spotkania? Hmm… może więcej eksperymentuję pod względem łączenia składników i przypraw, a tutaj okazuje się, że wachlarz kulinarnych inspiracji jest olbrzymi – dodaje.
Na pierwszy ogień poszły staropolskie pyzy, czy jak kto woli pampuchy drożdżowe – bułeczki na parze, czyli popularne bułeczki można też znać pod nazwą buchty, parowe, czy też parowańce. Są super pyszne i niezwykle proste do zrobienia, a co ważne, szykowane na parze i podawane zarówno na słodko, jak i na słono.
– Pomysł na pyzy akurat nie jest mój. Zaczerpnęłam go od siostry, która potrafi spontanicznie zrobić właśnie takie szybkie, a jakże smaczne przekąski. I tak też było w tym przypadku. Pomocą w kuchni służy też córcia Maja, która uwielbia pracę w kuchni. Czasem wręcz sama mnie namawia żebyśmy coś przyrządziły, zwłaszcza jak zobaczy jakąś potrawę w internecie lub w telewizji – dodaje Aldona.
Jej córcia najbardziej uwielbia dekorować desery, ale również sama przygotowuje rodzicom sałatki lub szaszłyki owocowe, potrafi sama zrobić jajecznicę czy ryż z kurczakiem i warzywami.
– W ostatnim czasie często przygotowujemy muffinki. Po pierwsze, bardzo szybko i łatwo się je przyrządza. A po drugie, Maja uwielbia je dekorować i wtedy łączymy przyjemne z pożytecznym…czyli mamy pyszny deser, ponadto, a Maja w kreatywny sposób zabija nudę. Najczęściej przygotowujemy takie tradycyjne muffinki, ale ostatnio wpadł mi w oko przepis na bananowe i postanowiłam takie zrobić. Bo moim zdaniem kuchnia zawsze powinna być pomysłowa i kreatywna – powiedziała kończąc.
Pyzy z mięsem
Składniki:
– 500g mięsa mielonego
– 1 opakowanie pyz drożdżowych (9 szt.)
– 1 cebula
– 3 ząbki czosnku
– 100g startego sera (gouda, cheddar)
– 4 łyżki ketchupu,
– przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie, majeranek, słodka papryka
– olej do smażenia.
Wykonanie: Na patelni rozgrzać 3 łyżki oleju, zeszklić na nim cebulę pokrojoną w kostkę i przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie dodać mięso i doprawić do smaku wyżej wymienionymi przyprawami. Dusić pod przykryciem przez około 15 minut. Na koniec dodać ketchup i wymieszać. Pyzy należy wydrążyć i wypełnić je wcześniej przygotowanym mięsem. Posypać szczyptą startego sera. Piec 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Muffinki bananowe
Składniki:
– 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej (240g)
– 3 średnie dojrzałe banany (300g po obraniu)
– 1 duże lub średnie jajko
– 70ml oleju roślinnego lub 70g roztopionego masła
– 6 łyżek cukru
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Wykonanie: Do dużej miski należy przesiać mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. W osobnej misce rozgnieść widelcem banany. Do trzeciej miseczki wsypać 6 łyżek cukru, dodać jajko i ucierać do uzyskania jasnego puchu. Pod koniec ucierania należy dodać olej lub roztopione i przestudzone masło. Do miski z mąką należy wlać słodki puch jajeczny. Całość mieszać przez chwile szpatułką. Następnie należy dodać papkę bananową i dalej mieszać aż ciasto zrobi się jednolite. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstego budyniu. Przygotować 12 klasycznych papilotek i umieścić je w formie metalowej z dołkami. Każdą papilotkę wypełnić ciastem do 3/4 wysokości. Przed pieczeniem można udekorować owocami, orzechami bądź kawałkami czekolady. Piec 25 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.
Zapiekanka tortellini
Składniki:
– 2 opak. tortellini z ricottą i szpinakiem
– 1 cebula
– 3 ząbki czosnku
– 6 garści świeżego szpinaku
– 2 garście pomidorków koktajlowych
– 1 kulka mozzarelli
– suszone pomidory
– 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
– sól, pieprz, cukier do smaku
– 1/2 butelki passaty pomidorowej.
Wykonanie: Tortellini należy ugotować w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu przelać zimną wodą. Na maśle podsmażyć cebulę i czosnek, dodać szpinak i dusić aż zmięknie. Dodać pomidorki koktajlowe i suszone pomidory oraz passatę pomidorową. Doprawić pieprzem, solą, cukrem oraz gałką muszkatołową. Na dnie żaroodpornego naczynia rozsmarować odrobinę sosu, wyłożyć tortellini i wylać sos. Na wierzchu ułożyć pokrojoną w plasterki mozzarellę. Ja lubię jeszcze posypać startym żółtym serem. Doprawić pieprzem. Piec 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Zapiekanka Gyros
Składniki:
– 3 torebki ryżu jaśminowego
– 1 podwójny filet z kurczaka
– 2 łyżki oleju do smażenia
– 3 łyżeczki przyprawy gyros w proszku i szczyptę soli
– 250g startego sera (do wyboru: gouda, cheddar, mozarella)
– puszka kukurydzy konserwowej
– 1 papryka czerwona
– 3 średnie ogórki kiszone
– 100g ketchupu
– 100g majonezu.
Wykonanie: Filet z kurczaka pokroić w kostkę. Do miseczki z gotowym do smażenia mięsem dodać 3 łyżeczki przyprawy gyros w proszku i szczyptę soli. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić przyprawione mięso, smażyć około 10-15 minut od czasu do czasu mieszając. Gotowe mięso odstawić do przestudzenia. Ryż ugotować według przepisu na opakowaniu w osolonej wodzie. Ogórki kiszone i paprykę pokroić w większą kostkę. Naczynie do zapiekania posmarować od środka odrobiną oleju. Na dnie wyłożyć ugotowany wcześniej ryż. W osobnej misce należy wymieszać ketchup i majonez. 1/3 sosu i 1/3 startego sera rozłożyć na całej powierzchni ryżu. Na warstwie sera rozłożyć podsmażone wcześniej mięso. Na kurczaka dać 1/3 sosu i 1/3 sera. Następnie rozłożyć ogórki, paprykę i kukurydzę. Na to należy dać pozostały sos i ser. Gotową zapiekankę należy umieścić na środkowej półce rozgrzanego do 190 stopni piekarnika. Piec 30 minut