W kuchni Pauli Pawłowskiej cz. 1
O smacznej, a przede wszystkim zdrowej kuchni oraz o pasji do tworzenia w kuchni nietuzinkowych potraw tym razem opowiada Paula Pawłowska ze Słupcy.
Paula już jakiś czas temu była bohaterką naszego kącika kulinarnego. Naszą sympatię kilka lat temu zaskarbiła nietuzinkowym wówczas gotowaniem w ŚDS w Lucynowie. Ta pasja została w niej do dziś. Spełnia się w tej materii doskonale, gotując przeze wszystkim zdrowo. Pierwszoplanowym jej pomocnikiem przy gotowaniu jest syn Oluś, który podobnie jak jego mama uwielbia kreatywne tworzenie, oczywiście w kuchni.
– Powoli do naszych rodzinnych posiłków zapraszamy najmłodszą domowniczkę, która skończyła niedawno pół roku. W kwestii gotowania nie wpłynęło to na nas znacząco, za to sprzątania po posiłku jest więcej. No i moje starsze dziecko, które za chwilę przekroczy próg 4 lat regularnie pomaga w przygotowywaniu – zwłaszcza deserów. Jeśli chodzi o kuchnię karnawałową czy też ostatkową, może to dziwnie zabrzmi, ale u mnie nie występują owe kuchnie. Myślę, że takie moje pokolenie. Nie trzymamy się już kurczowo tradycji występujących w polskiej kuchni, na polskich stołach – mówi.
Nadmienia, że teraz szczególnie, mając już rodzinę dba o jak największą ilość dostarczanych witamin. – Zimą zdecydowanie częściej jadamy zupy – treściwe i rozgrzewające. Zazwyczaj gotuję jej więcej, dzięki czemu na drugi dzień rewelacyjnie sprawdza się jako awaryjny i szybki w przygotowaniu posiłek. Obowiązkowo musi być dobrze zbilansowana i zawierać zdrowe węglowodany, białka i tłuszcze – tłumaczy.
A pewnym novum w jej gotowaniu są… ciasta z warzyw! Marchewki, buraki, pomidory- można z nich wyczarować cuda, a przy okazji podstępem zaserwować dziecku tak często nie lubiane warzywo. – Zdrową dietę trzeba przemycić choć niekiedy z nadwyżką kaloryczną. To już nasz styl życia, nasza codzienność. A najlepszym przykładem na to jak na nasz organizm wpływa nasza dieta jest fatalne samopoczucie ilekroć wyskoczymy sobie na „maczka” lub inne tego typu restauracje – powiedziała kończąc tę część Paula.
Owsiany omlet
Składniki:
-2jajka
-4łyżki mąki owsianej
-100ml mleka ryżowego lub innego roślinnego
-1łyżka oliwy z oliwek
-0,5łyżeczki proszku do pieczenia
-0,5łyżeczki sody oczyszczonej.
Wykonanie: Rozgrzać patelnie z dodatkiem oliwy. Resztę składników dokładnie wymieszać rózgą lub delikatnie zmiksować następnie wylać na rozgrzany olej. Podawać z ulubionymi owocami, można polać syropem z agawy lub masłem orzechowym.
Białkowa zapiekanka(przepis na 1porcje)
Składniki:
-1 jajko kurze
– 150g fileta z indyka
– 40g makaronu pełnoziarnistego
-1łyżeczka oleju
-200g mrożonego szpinaku
– 100g serka wiejskiego.
Wykonanie: Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju podsmażamy indyka, dodajemy szpinak, mieszamy czekając aż się rozmrozi, a woda wyparuje. Dodajemy ugotowany makaron, przyprawiamy do smaku ulubionymi przyprawami i całość przekładamy do naczynia żaroodpornego. Serek wiejski i jajko miksujemy lub blendujemy, wylewamy na makaron ze szpinakiem. Zapiekamy w zależności od preferencji ale minimum 3minuty w 180st